W wielu branżach na polskim rynku brakuje pracowników. Polacy coraz częściej przebranżawiają się, żeby lepiej zarabiać lub spełniać swoje ambicje zawodowe. Tym samym powstają braki kadrowe na naszym rynku pracowników. Pracodawcy nie mają oporów by zatrudniać nawet osoby bez doświadczenia zawodowego. Liczy się ambicja, kreatywność i chęć doskonalenia swoich umiejętności. Rozwój gospodarczy Polski przyczynił się w dużym stopniu do zwiększenia zapotrzebowania na siłę roboczą. W konsekwencji tego przedsiębiorcy starają się pozyskać pracowników z Ukrainy
Spis Treści
Pracownicy zza wschodniej granicy
Na początku należy sobie zadać pytanie, dlaczego tak właściwie potrzebujemy pracowników z Ukrainy? Tutaj sprawa jest dość oczywista. Polacy z różnych względów nie garną się do pracy fizycznej. Sąsiedzi ze wschodu za to chętnie podejmują pracę w rolnictwie czy budownictwie. W ramach bonusu pracodawcy często oferują im również zakwaterowanie lub wyżywienie. Jeszcze kilka lat obywatele Ukrainy nie byli zbytnio cenieni na polskim rynku pracy. Szczególnie uciążliwy był ich brak znajomości języka polskiego lub angielskiego. Aktualnie nieco się to zmieniło. Pracownicy sezonowi coraz częściej w komunikatywnym stopniu znają języki obce, a jeśli w danym przedsiębiorstwie jest ich więcej to pracodawca może nawet zainwestować w tłumacza polsko-ukraińskiego. Właściciele firm przekonali się do pracowników zza wschodniej granicy i teraz doceniają ich zalety, takie jak: dyspozycyjność, punktualność i uczciwość. Nie bez znaczenia są również koszty utrzymania. Pracownik z Ukrainy zazwyczaj zarabia mniej od swojego odpowiednika z Polski. Kolejną zaletą jest możliwość zatrudnienia na czas określony, czyli do tak zwanej pracy tymczasowej. Czas zbiorów, dostaw lub zwiększonej produkcji to też okres zatrudniania większej liczby ludzi. Jako, że nasi sąsiedzi zazwyczaj przyjeżdżają w celach zarobkowych, to za odpowiednią zapłatą pracują nawet w weekendy i święta.
Agencja Pracy Tymczasowej
Kilka lat temu rząd zmienił zasady dotyczące przyjmowania zagranicznych pracowników. Tym samym obywatele Ukrainy nie mają obowiązku posiadania wizy uprawniającej ich do pracy na terenie naszego kraju, jeżeli dany pracownik ma przepracować tutaj mniej niż pół roku. Kwestie formalne zostały tym samym nieco ułatwione. Pracodawcy mogą korzystać z tak zwanego rotacyjnego systemu zatrudnienia, w którym to pracownicy z Ukrainy przyjeżdżają na konkretny okres, wracają do swojej ojczyzny, a po roku proces się powtarza. Pozostaje jednak kwestia rekrutacji obcokrajowców. Niektórzy pracodawcy mają obawy przed samodzielnym poszukiwaniem rąk do pracy za granicą. W tym celu powstała Polsko Niemiecka Giełda Pracy sp zoo. Ta agencja pracy tymczasowej znajduje pracowników na terenie Ukrainy, załatwia wszelkie formalności i znajduje im pracę na terenie Polski. Dla obydwu stron jest to korzystne rozwiązanie. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy mają szansę na nową, dobrze płatną pracę i podniesienie poziomu życia. Pracodawca zyskuje uczciwego i sumiennego pracownika, który podniesie wydajność działania firmy. Giełda Pracy zajmuje się również wyrabianiem karty pobytu oraz wizy, dzięki czemu obywatele Ukrainy mogą zostać w naszym kraju na dłużej niż 6 miesięcy. Zachęcamy do współpracy z agencją.